ATEN 17.3″ Widescreen DVI/HDMI Full HD LCD Console
CL6700MW
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
Single Rail DVI Full HD LCD Console
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
Single Rail DVI Full HD LCD Console
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




The CL6700 features an integrated 17.3″ (CL6700MW) or 19″ (CL6700N) LED-backlit LCD panel, a full keyboard, and a touchpad in a 1U rack-mountable sliding housing with audio support. The CL6700 LCD KVM console provides front end access to compatible KVM switches utilizing space with a module that closes flat and slides into the rack.
1x CL6700 LCD Console with Standard Rack Mount Kit
1x KVM Cable (DVI-D, USB, Audio; 1.8m/6ft)
1x Power Cord
1x Firmware Upgrade Cable
1x User Instructions
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| Number of computers controlled | 1 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DVI-D/HDMI/VGA |
| Console ports | 3.5mm headphone, DVI-D, HDMI, USB A, VGA (D-Sub) |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DVI-D ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| HD type | Full HD |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| DDC/DDC2 supported | Yes |
| DDC2B support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3″) |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 19.4 W |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Width | 589.2 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 11.6 kg |
| Package width | 668 mm |
| Package depth | 718 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 14.7 kg |
| Manual | Yes |
| Master (outer) case net weight | 11.6 kg |
| Master (outer) case width | 668 mm |
| Master (outer) case length | 718 mm |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Master (outer) case gross weight | 14.7 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Compatibility | KE6920R, KE6920T, KE6922R, KE6922T, CE611, CE620, KE6900AR, KE6900AT, KE6940AR, KE6940AT, KE6910, KE6910R, KE6910T, KE6912, KE6912R, KE6912T, KE6900ST, KE6900, KE6900R, KE6900T, KE6940, KE6940R, KE6940T, 2L-5001U, 2L-5002U, 2L-5003U, 2L-7D02DH, 2L-7D02U, 2L-7D02UH, 2L-7D03U, 2L-7D05U, 2L-5001U, 2L-5002U, 2L-5003U, 2L-7D02DH, 2L-7D02U, 2L-7D02UH, 2L-7D03U, 2L-7D05U, CN9600, CS1308, CS1316, CS1768 |
| Mouse port type | USB |
|---|---|
| Console ports | 3.5mm headphone, DVI-D, HDMI, USB A, VGA (D-Sub) |
| DVI-D ports quantity | 2 |
| HD type | Full HD |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| DDC2B support | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Input current | 1 A |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Width | 589.2 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 668 mm |
| Package height | 135 mm |
| Manual | Yes |
| Master (outer) case width | 668 mm |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Keyboard port type | USB |
| Video port type | DVI-D/HDMI/VGA |
| HDMI ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DDC/DDC2 supported | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| LED indicators | Yes |
| Display | LCD |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 19.4 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Depth | 480 mm |
| Weight | 11.6 kg |
| Package depth | 718 mm |
| Package weight | 14.7 kg |
| Master (outer) case length | 718 mm |
| Compatibility |