ATEN 0U Basic PDU with Surge Protection
PE0224SG
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
16A 24-Outlets 0U Basic PDU Surge
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
16A 24-Outlets 0U Basic PDU Surge
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




ATEN’s Basic PDU family is extended with 0U members containing 24 outlets and available in IEC or NEMA socket configurations. The compact aluminum housing gives a sleek, yet robust look while minimizing installation space for work space efficiency. Thanks to the built-in surge protection module, the IT devices connected to the PDU are well-protected from sudden surges in electricity; plus, the equipment downtime is reduced as a result of the overcurrent protection design. The Basic PDUs are tailored made for individuals who are in need of industrial-grade, easy-to-deploy power distribution unit in data centers, server rooms, and network wiring closets.
1 x power distribution unit
1 x power cord
1 x L-shaped mounting kit
1 x user instructions
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 0U |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 320 |
| Surge protection | Yes |
| Cable length | 3.048 m |
| Certification | CE |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Block 1 output current | 10 A |
| Block 2 output current | 16 A |
| Load capacity | 3840 VA |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Width | 44.4 mm |
| Depth | 966.8 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 2.05 kg |
| Package weight | 2.81 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 1177 mm |
| Package height | 166 mm |
| Cables included | AC |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 3000 m |
| Master (outer) case net weight | 2.05 kg |
| Master (outer) case width | 146 mm |
| Master (outer) case length | 1177 mm |
| Master (outer) case height | 166 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.81 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| PDU types | Basic |
|---|---|
| Housing material | Aluminium |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | IEC 320 |
| Cable length | 3.048 m |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Block 2 output current | 16 A |
| Depth | 966.8 mm |
| Weight | 2.05 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 166 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Master (outer) case length | 1177 mm |
| Rack capacity | 0U |
| Product colour | Black |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Surge protection | Yes |
| Certification | CE |
| Maximum current | 16 A |
| Block 1 output current | 10 A |
| Load capacity | 3840 VA |
| Width | 44.4 mm |
| Height | 60 mm |
| Package weight | 2.81 kg |
| Package depth | 1177 mm |
| Cables included | AC |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Non-operating altitude | 0 – 3000 m |
| Master (outer) case width | 146 mm |
| Master (outer) case height | 166 mm |