ATEN HDMI KVM over IP Console Station
KA8280
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
Single Display HDMI KVM over IP Console Station
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
Single Display HDMI KVM over IP Console Station
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




The KVM over IP Console Station KA8280 is a standalone console that replaces PC or NB, enabling users to remotely access, monitor and control all servers connected to multiple ATEN’s KVM over IP switches* with impenetrable security against virus threats. It also supports various data encryption methods, ensuring impervious data protection. The KVM over IP Console Station can be deployed anywhere instant access is needed and stringent security required, ideal for applications such as studios, offices, data centers, broadcast stations, control rooms, or network operations centers (NOC).
1x KA8280 HDMI KVM over IP Console Station
1x 0AD8-8005-40MG Power Adapter
1x LIN2-418K-E12G Power Cord
1x Mounting Kit
4x Foot Pad
1x User Instructions
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Serial port type | DE-9 (DB-9) |
| Serial ports quantity | 1 |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Number of microphone inputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HD type | Full HD+ |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Power |
| Push button | Yes |
| Built-in display | No |
| Power source | DC |
| DC input voltage | 5 V |
| Power consumption (typical) | 4.66 W |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Width | 155.4 mm |
| Depth | 174.2 mm |
| Height | 28.8 mm |
| Weight | 1.28 kg |
| Package width | 98 mm |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 1.45 kg |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Master (outer) case net weight | 6.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case width | 342 mm |
| Master (outer) case length | 512 mm |
| Master (outer) case height | 232 mm |
| Master (outer) case gross weight | 8.11 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Keyboard port type | USB |
|---|---|
| Video port type | HDMI |
| USB connector type | USB Type-A |
| Serial ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Rack mounting | Yes |
| Housing material | Metal |
| Push button | Yes |
| Power source | DC |
| Power consumption (typical) | 4.66 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Depth | 174.2 mm |
| Weight | 1.28 kg |
| Package depth | 325 mm |
| Package weight | 1.45 kg |
| Manual | Yes |
| Master (outer) case width | 342 mm |
| Master (outer) case height | 232 mm |
| Mouse port type | USB |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Serial port type | DE-9 (DB-9) |
| Audio connections | Yes |
| Number of microphone inputs | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HD type | Full HD |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Power |
| Built-in display | No |
| DC input voltage | 5 V |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Width | 155.4 mm |
| Height | 28.8 mm |
| Package width | 98 mm |
| Package height | 210 mm |
| Cables included | AC |
| AC adapter included | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case length | 512 mm |