ATEN CS261 KVM switch
CS261
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
2 Port DVI-D Computer Sharing Device
Available on back-order
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
2 Port DVI-D Computer Sharing Device
Available on back-order
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




The CS261 offers a multi-user/single-task experience that enables two users to share the use of a computer from two consoles (monitor, USB keyboard, USB mouse, speakers and microphone).
The CS261 is ideal for small office environments. All programs, files and resources on the connected computer can be accessed and shared by the two users without the complexity and expense of setting up a network. Users operate the computer on a one by one basis with an optional security feature that can block the video and audio of the console that is not in use.
The CS261 provides a convenient OSD (On Screen Display) that notifies users when the other console is accessing the computer. This allows both users to know at a glance whether or not the PC is available for use.
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| Number of computers controlled | 3 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DVI-D |
| Console ports | DVI-D, USB A |
| DVI-D ports quantity | 3 |
| Console USB ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HDCP | Yes |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power source | DC |
| DC input voltage | 5 V |
| Power consumption (typical) | 4.7 W |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Width | 88 mm |
| Depth | 210 mm |
| Height | 55.5 mm |
| Weight | 720 g |
| Mouse port type | USB |
|---|---|
| Console ports | DVI-D, USB A |
| Console USB ports quantity | 4 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Ethernet LAN | No |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Housing material | Metal |
| Push button | Yes |
| Built-in display | No |
| Power source | DC |
| Power consumption (typical) | 4.7 W |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Width | 88 mm |
| Height | 55.5 mm |
| Keyboard port type | USB |
| Video port type | DVI-D |
| DVI-D ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| DC input voltage | 5 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Depth | 210 mm |
| Weight | 720 g |