Ventev M6030060O42402FA2 network antenna RP-TNC 6 dBi
M6030060O42402FA2
In Stock - Available Now!
Ventev M6030060O42402FA2 network antenna RP-TNC 6 dBi
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
In Stock - Available Now!
Ventev M6030060O42402FA2 network antenna RP-TNC 6 dBi
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




Ventev’s patent-pending TerraWave Raised Access Floor Wi-Fi Antenna embeds Ventev’s proprietary antenna technology into Haworth® TecCrete® Access Flooring 1500 panels. The Access Floor Antenna is typically deployed in raised-floor environments, such as offices, schools, libraries, museums and casinos, where aesthetics and an open environment matter. Deployed under a variety of fabrics and finishes, this antenna will withstand normal office activities, including proper load bearing, with no performance degradation.
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Frequency band | 2.4 – 2.5, 5.15 – 5.85 GHz |
| Antenna gain (2.4 GHz) | 3 dBi |
| Antenna gain (5 GHz) | 6 dBi |
| Horizontal beam width | 360° |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Polarization | Vertical polarization |
| Voltage Standing Wave Ratio (VSWR) | 2.5 |
| Mounting | Floor |
| Purpose | Indoor |
| Product colour | Black |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Operating temperature (T-T) | -17 – 60 °C |
| Width | 229 mm |
| Depth | 350 mm |
| Height | 2.8 mm |
| Weight | 25 kg |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
|---|---|
| Antenna gain (2.4 GHz) | 3 dBi |
| Horizontal beam width | 360° |
| Polarization | Vertical polarization |
| Mounting | Floor |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -17 – 60 °C |
| Depth | 350 mm |
| Weight | 25 kg |
| Frequency band | 2.4 – 2.5/5.15 – 5.85 GHz |
| Antenna gain (5 GHz) | 6 dBi |
| Antenna connector type | RP-TNC |
| Purpose | Indoor |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Width | 229 mm |
| Height | 2.8 mm |