ATEN Basic Metered 0U PDU with Surge Protection
PE1224SG
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
0U 16A 24Ports Meter PDU
Available on back-order
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
0U 16A 24Ports Meter PDU
Available on back-order
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




Engineered to enhance the efficiency of power distribution and power status monitoring in an IT environment, the ATEN Basic Metered PDU Series contains 0U members with 24 outlets and is available in IEC or NEMA socket configurations. The compact form factor plus the support for rack mount installation helps to save space and eliminates clutter. Benefits from the built-in surge protection module, the IT devices connected to the PDU are well-protected from sudden surges in electricity. The equipment downtime is reduced as a result of the overcurrent protection design.
To monitor the power status of the connected devices, the units feature dual 3-digit 7-segment displays to show the input voltage and output current in real-time. The Basic Metered PDUs provide secure, centralized power usage of data center IT equipment, including servers, storage systems, KVM switches, network devices, to optimize power consumption and asset management.
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| PDU types | Basic, Metered |
| Rack capacity | 0U |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Surge protection | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Monitoring | Current |
| Nominal input voltage | 100 – 240 V |
| Maximum current | 16 A |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Load capacity | 3840 VA |
| Power protection features | Over current |
| Width | 44.4 mm |
| Depth | 1087.1 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Packaging content | 1x Basic Metered 0U PDU with Surge Protection 1x Power Cord 1x L-Shaped Mounting Kit 1x User Instructions |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Country of origin | China |
| PDU types | Basic, Metered |
|---|---|
| Rack mounting | Yes |
| Display | LCD |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Cable length | 3 m |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power protection features | Over current |
| Depth | 1087.1 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Manual | Yes |
| Packaging content | 1x Basic Metered 0U PDU with Surge Protection 1x Power Cord 1x L-Shaped Mounting Kit 1x User Instructions |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
| Country of origin | China |
| Rack capacity | 0U |
| Product colour | Black |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | C20 coupler |
| Surge protection | Yes |
| Monitoring | Current |
| Maximum current | 16 A |
| Load capacity | 3840 VA |
| Width | 44.4 mm |
| Height | 60 mm |
| Cables included | AC |
| Rack mount kit | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Sustainability certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD) |