ATEN 4-Port USB HDMI Multi-View KVMP Switch
CM1284
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
4-Port USB HDMI Multi-View KVMP Switch
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
4-Port USB HDMI Multi-View KVMP Switch
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




ATEN CM1284 4-Port USB HDMI Multi-View KVMP™ Switch improves the operational efficiency of real-time monitoring. The CM1284 allows users to manage the data more efficiently by allowing multiple sources to be selected, switched, and displayed at the same time with independent keyboard and mouse control.
1x CM1284 4-Port USB HDMI Multi-View KVMP™ Switch
4x LIN5-28V1-V11G USB HDMI Cables
1x LIN2-418K-E12G Power Cord
1x 2XRT-0013G IR Remote Control
1x Rack Mount Kit
1x User Instructions
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| Console ports | 3.5mm headphone, HDMI, RJ–45, USB A |
| HDMI ports quantity | 6 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 4 |
| Console USB ports quantity | 2 |
| USB hub | Yes |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 6 |
| Number of microphone inputs | 6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Video bandwidth | 30 Hz |
| Scan interval | 5,10,15,30,60,90 s |
| HDCP | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Daisy chain | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Metal |
| Cascadable | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 110 – 220 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 80% |
| Width | 437.2 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 3.86 kg |
| Package width | 131 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 233 mm |
| Package weight | 4.26 kg |
| Cables included | HDMI, USB |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Master (outer) case net weight | 11.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 555 mm |
| Master (outer) case height | 258 mm |
| Master (outer) case gross weight | 13.8 kg |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Mouse port type | USB |
|---|---|
| Console ports | 3.5mm headphone, HDMI, RJ–45, USB A |
| USB hub | Yes |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Headphone outputs | 6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Video bandwidth | 30 Hz |
| HDCP | Yes |
| Daisy chain | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Cascadable | Yes |
| Push button | Yes |
| Built-in display | No |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Depth | 164 mm |
| Weight | 3.86 kg |
| Package depth | 540 mm |
| Package weight | 4.26 kg |
| Manual | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case length | 555 mm |
| Keyboard port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 6 |
| Console USB ports quantity | 2 |
| Audio connections | Yes |
| Number of microphone inputs | 6 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Scan interval | 5,10,15,30,60,90 s |
| Hot-Plug support | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| AC input voltage | 110 – 220 V |
| Input current | 1 A |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Storage temperature (T-T) | -10 – 60 °C |
| Width | 437.2 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 131 mm |
| Package height | 233 mm |
| Cables included | HDMI, USB |
| AC adapter included | Yes |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case height | 258 mm |