ATEN CL5716MW KVM switch Rack mounting Black
CL5716MW
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
INCH17.3 INCH INCH 16 Port FHD LCD KVM INCH
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
INCH17.3 INCH INCH 16 Port FHD LCD KVM INCH
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




The CL5716 Slideaway – LCD KVM Switch series is a control unit that allows access to multiple computers from a single PS/2 or USB KVM (keyboard, video, and mouse) console. A single CL5716 can control up to 8 or 16 computers. As many as 31 additional KVM switches can be daisy-chained to the CL5716, so that up to 512 computers can all be controlled from a single KVM console.
The CL5716 offers a space-saving, streamlined approach to KVM switch technology by integrating a keyboard, 17″, 17.3″ or 19″ LED-backlit LCD monitor, and touchpad in a 1U rack-mountable sliding housing. To enhance security, the CL5716 offers the option to use a fingerprint identification system for controlling access to both the CL5716 itself and the servers it commands.
The CL5716 is built on a modular design. The KVM section can be detached from the switch section for convenient maintenance and repair.
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| Number of computers controlled | 512 |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
| Video port type | VGA |
| Console ports | VGA (D-Sub) |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 16 |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| HD type | WUXGA |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Scan interval | 1,255 s |
| DDC2B support | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Daisy chain | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Metal, Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3″) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Power consumption (typical) | 15.6 W |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 85% |
| Width | 689.2 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 13.7 kg |
| Package width | 668 mm |
| Package depth | 833 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 16.2 kg |
| Cables included | AC, KVM |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
| Master (outer) case width | 668 mm |
| Master (outer) case length | 833 mm |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Master (outer) case gross weight | 16.2 kg |
| Country of origin | China |
| Mouse port type | USB, PS/2 |
|---|---|
| Console ports | VGA (D-Sub) |
| RJ-11 ports quantity | 1 |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Scan interval | 1,255 s |
| Hot-Plug support | Yes |
| Daisy chain | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Display | LCD |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Input current | 1 A |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Width | 689.2 mm |
| Height | 44 mm |
| Package width | 668 mm |
| Package height | 135 mm |
| Cables included | AC, KVM |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84718000 |
| Master (outer) case length | 833 mm |
| Keyboard port type | USB, PS/2 |
| Video port type | VGA |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 16 |
| HD type | WUXGA |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| DDC2B support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Push button | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Power source | AC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (typical) | 15.6 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Depth | 480 mm |
| Weight | 13.7 kg |
| Package depth | 833 mm |
| Package weight | 16.2 kg |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Master (outer) case width | 668 mm |
| Master (outer) case height | 135 mm |
| Country of origin | China |