ATEN 0U Basic PDU with Surge Protection
PE0316SG
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
32A 16-Outlets 0U Basic PDU Surge
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
32A 16-Outlets 0U Basic PDU Surge
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




ATEN’s Basic PDU family is extended with 0U members containing 16 outlets and available in IEC or NEMA socket configurations. The compact aluminum housing gives a sleek, yet robust look while minimizing installation space for work space efficiency. Thanks to the built-in surge protection module, the IT devices connected to the PDU are well-protected from sudden surges in electricity; plus, the equipment downtime is reduced as a result of the overcurrent protection design. The Basic PDUs are tailored made for individuals who are in need of industrial-grade, easy-to-deploy power distribution unit in data centers, server rooms, and network wiring closets.
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 0U |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Surge protection | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Nominal input voltage | 100 – 240 V |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Load capacity | 7680 VA |
| Power protection features | Over current |
| Width | 44.4 mm |
| Depth | 966.8 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Package weight | 3.53 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 1061 mm |
| Package height | 166 mm |
| Package volume | 25485.16 cm³ |
| Manual | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case net weight | 2.77 kg |
| Master (outer) case width | 145 mm |
| Master (outer) case length | 1061 mm |
| Master (outer) case height | 166 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.53 kg |
| Master (outer) case volume | 25485.16 cm³ |
| PDU types | Basic |
|---|---|
| Housing material | Aluminium |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| Power plug | IEC 60309 |
| Cable length | 3 m |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 7680 VA |
| Width | 44.4 mm |
| Height | 60 mm |
| Package weight | 3.53 kg |
| Package depth | 1061 mm |
| Package volume | 25485.16 cm³ |
| Rack mount kit | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case width | 145 mm |
| Master (outer) case height | 166 mm |
| Master (outer) case volume | 25485.16 cm³ |
| Rack capacity | 0U |
| Product colour | Black |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Surge protection | Yes |
| Nominal input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power protection features | Over current |
| Depth | 966.8 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 166 mm |
| Manual | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Sustainability certificates | CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Master (outer) case length | 1061 mm |