ATEN 4K HDMI Single Display KVM Over IP Receiver
KE8950R
This item is currently unavailable for next day delivery, however you may still order this item as a back-order?.
POA Only 4K HDMI KVM over IP Receiver
Non-Returnable*
Call Us Today! 0203 617 7663 | info@miragetek.co.uk
POA Only 4K HDMI KVM over IP Receiver
Non-Returnable*
*This item is non-returnable and non-cancellable due to customisation or built to order.




ATEN is well known for delivering innovative technologies that drive connectivity and access management solutions. As such, we introduce the new ATEN KE8950 4K HDMI KVM over IP Extender that brings together a unique blend of features and new technologies that offer the ultimate solution for extending computers to consoles on or off your IT infrastructure.
1x KE8950R 4K HDMI Single Display KVM over IP Receiver
1x 0AD8-8005-40MG Power Adapter
1x LIN2-418K-E12G Power Cord
1x 0X12-0017-700G HDMI LockPro
1x User Instructions
| Feature | Feature Value |
|---|---|
| Type | Receiver |
| Connectivity technology | Wired |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Receiver local video port type | HDMI |
| Receiver local keyboard/mouse port type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Receiver width | 22.8 cm |
| Receiver depth | 17.2 cm |
| Receiver height | 5.48 cm |
| Receiver weight | 1.23 kg |
| Package width | 207 mm |
| Package depth | 414 mm |
| Package height | 117 mm |
| Package weight | 2.09 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 227.5 x 171.6 x 54.8 mm |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Weight | 1.66 kg |
| Manual | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| USB port type | USB Type-A |
| PC Audio in | Yes |
| Master (outer) case net weight | 4.98 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 427 mm |
| Master (outer) case height | 232 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.92 kg |
| Products per master (outer) case | 3 pc(s) |
| Type | Receiver |
|---|---|
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Material | Metal |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 50 °C |
| Receiver width | 22.8 cm |
| Receiver height | 5.48 cm |
| Package width | 207 mm |
| Package height | 117 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 227.5 x 171.6 x 54.8 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Quick installation guide | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case length | 427 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 60 °C |
| Receiver depth | 17.2 cm |
| Receiver weight | 1.23 kg |
| Package depth | 414 mm |
| Package weight | 2.09 kg |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Manual | Yes |
| USB port type | USB Type-A |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case height | 232 mm |